Странице

петак, 7. март 2014.

Ево зашто је Америка земља трећег света

Иако су Сједињене Америчке Државе једно од најбогатијих друштава у историји човечанства, оне и даље увелико заостају за другим развијеним земљама када су у питању бројни важни показатељи људског развоја – кључни фактори попут начина на који се образују деца, како се држава односи према затвореницима, како брине о болеснима…
У појединим случајевима САД се налазе у тоталном понору, знатно испод појединих земаља на које се са презиром гледа јер припадају „трећем свету“, пише Шон Мекелви за „Ролинг стоун“.

1. Законодавство
Правосудни систем у Америци сасвим сигуно има својх мана, као и системи у другим земљама, али мало ко схвата колико је заправо лош у поређењу са правосуђима у остатку света. Међународни центар за испитивање затвора процењује да у затвору заврши 716 особа на 100.000 грађана свих година. Ово је знатно горе од Русије (484 затвореника), Кине (121 затвореник) и Ирана (284 затвореника).
Једина земља која затвара више особа јесте Северна Кореја. САД су такође једина земља која спроводи смртну казну.
Више од два и по милиона америчке деце има једног родитеља иза решетака. Невероватних 60 одсто затвореника служи казну због ненасилног кривичног дела, а многи су у затворима због дела повезаних са дрогом.

2. Насиље изазвано оружјем
Америка је на првом месту у развијеном свету по броју убистава ватреним оружјем, а разлика је огромна. Судећи по подацима Уједињених нација, САД имају 20 пута више убистава ватреним оружјем у поређењу са просеком развијених земаља.
Стопа убистава је толико велика да је скоро двапут већа од оне у Ираку, а више од половине најсмртоноснијих масовних пуцњава у последњих 50 година у свету забележено је у САД, где чак 73 одсто убица до свог оружја долази легалним путем.
Градови попут Детроита и Њу Орлеанса без икаквих проблема могу да се такмиче са неким од најопаснијих градова Латинске Америке.

3. Здравство
Студија спроведена 2013. године у многих државама у САД показала је да је животни век краћи него у Алжиру, Никарагви или Бангладешу. САД су једина развијена земља на свету која запосленима не гарантује здравствену негу. Америка је такође јединствена по томе што дозвољава да десетине хиљада сиромашних људи губи живот зато што немају здравствено осигурање.

4. Образовање
САД су једна од три нације на свету која не гарантује плаћено породиљско, док су друге две Папуа Нова Гвинеја и Свазиленд. Ово значи да многе сиромашне мајке морају да бирају између подизања сопствене деце и посла.
Образовни систем САД такође је препун расних проблема попут чињенице да се школе финансирају на локалном уместо на националном нивоу. То значи да школе које похађају сиромашни црни ученици добијају знатно мање средстава него оне у које иду имућнији бели ученици.
 Школе су данас расно подељеније него што су то биле седамдесетих година прошлог века.

5. Инфраструктура
Инфраструктура Сједињених Америчких Држава полако се мрви и очајнички јој је потребна поправка. У једној студији је процењено да инфраструктурном систему треба 3,6 трилиона долара инвестиција у наредних 6 година. Развој подземне железнице на Другој авенији у Њујорку одложен је почетком Другог светског рата и није завршен до данас.
Скоро 45 одсто Американаца нема приступ јавном транспорту, а многа постројења за процесуирање отпадних вода стара су више од пола века, док су у Детроиту поједина постројења подигнута средином 19. века, а скоро 66.405 мостова у САД проглашено је за структурно небезбедне.

Нема коментара: