Странице

четвртак, 6. јун 2013.

Радар окренут на запад

5. јун 2013. Виктор Литовкин 
У Калињинградској области, на најзападнијој тачки Русије, у присуству министра одбране Сергеја Шојгуа у огледно-борбено дежурство постављена је радарска станица високе оперативне готовости „Вороњеж-ДМ”. То је један од корака које Москва предузима поводом проблема америчке ПРО коју Пентагон намерава да размести по границама наше земље, што би имало директан утицај на потенцијал нукеларних снага Русије.
Три догађаја су се протекле недеље нашла у истој жижи. Један се односи на посету секретара Савета безбедности Русије Николаја Патрушева Вашингтону и на уручивање одговора председника Русије Владимира Путина на писмо председника САД Барака Обаме. Други је у вези са међународном конференцијом „Војни и политички аспекти европске безбедности” која је одржана у Москви у организацији Министарства одбране. И најзад, посета шефа војног ресора Сергеја Шојгуа Калињинградској области (најзападнијој руској територији, која се налази између Пољске и Литваније на обали Балтичког мора), где је на огледно-борбено дежурство постављена радарска станица високе оперативне готовости у склопу Система за упозорење о ракетном нападу „Вороњеж-ДМ”.
У центру сваког од ових догађаја стајао је проблем америчке противракетне одбране (ПРО) коју Пентагон намерава да размести по границама наше земље. Иако су у писму Барака Обаме Владимиру Путину дати озбиљни предлози који би требало да отклоне забринутост Русије поводом тога да амерички систем ПРО у Европи може да утиче на статус руских стратешких (нуклеарних) снага одвраћања, председник наше земље у свом одговору на писмо прекоокеанском колеги, како изјављује Кремљ, сматра да су те гаранције недовољне и инсистира на правно утврђеним обавезама. Како кажу експерти, председници се мењају, те стога нема никаквих основа за мишљење да следећи шеф Беле куће који дође после Обаме неће одустати од обавеза које је дао његов претходник.
Управо о томе се говорило и на московској међународној конференцији о безбедности. Сва уверавања која нашем политичком и војном руководству даје Североатлантска алијанса о томе да европска ПРО није усмерена против Русије не вреде ни пребијене паре уколико не буде склопљен уговор којим се дејство система противракетне одбране ограничава на границе земаља-чланица НАТО-а и ни центиметар даље, наводе руски експерти. У противном случају, наша земља ће морати да предузима асиметричне, али врло ефикасне мере за неутралисање овог система ПРО. Како је на конференцији изјавио начелник Генералштаба Оружаних снага Русије, генерал армије Валериј Герасимов, „разрађен је комплекс војно-техничких мера које су усмерене на неутралисање могућег негативног утицаја глобалног система противракетне одбране САД на потенцијал руских нуклеарних снага, што ми и не кријемо”. Поред тога је подвукао да ће реализација тог система (неутралисања) зависити од руских процена способности противракетне одбране САД и НАТО-а да ослабе потенцијал руских нуклеарних снага. 

Калињинградска станица
Очигледно с циљем да подвуче озбиљност ових намера, а уједно и ради провере реалности извршења задатака противракетне одбране, министар одбране Русије Сергеј Шојгу отпутовао је у Калињинградску област, где је на огледно-борбено дежурство постављена радиолокациона станица Система за упозорење о ракетном нападу „Вороњеж-ДМ”. „Државним програмом наоружања предвиђено је да се до 2018. формира непрекидно радиолокационо поље које елиминише пропуст балистичких ракета по свим путањама и из свих потенцијално опасних праваца”, изјавио је министар. „Ми смо данас присутни у Калињинграду”, додао је Шојгу. „Готовост је прилично висока. Надам се да ћемо у предвиђеном року завршити све радове”.
Прелазак калињинградске радарске станице Система за упозорење о ракетном нападу из огледног дежурства у бојево предвиђен за крај 2014.
Станица контролише сектор који укључује северни део Африке, читаво Средоземно море, све до северног дела Атлантског океана, укључујући и подручја патролирања америчких нуклеарних подморница „Охајо” које су опремљене стратешким ракетама. Станица покрива радијус од 6 хиљада километара по површини Земље и 8 хиљада километара у космосу.
Сличне станице високе оперативне готовости наша земља има у Армавиру (она ће на бојево дежурство бити постављена 3. јуна ове године), код Санкт Петербурга у селу Лехтуси (већ је на борбеном дежурству) и поред Усоља-Сибирског, код Иркутска, у селу Мишелевка (први део се налази на огледно-бојевом дежурству, други се гради).
Радарске станице Система за упозорење од ракетне опасности у Русији постоје још и на Кољском полуострву, у Олењегорску („Дњестар-М” и „Дарјал”), у Республици Коми, град Печора („Дарјал”), у белоруским Ганцевичима („Волга”), у Казахстану на Балхашу („Дњепар” и „Дњестар”). Донедавно је у склопу Система за упозоравање о ракетном нападу радила и радарска станица у азербејџанској Габали („Дарјал”), али је из познатих разлога сада деактивирана и делиће исту тужну судбину са радиолокационим станицама у Берегову и Николаеву у Украјини.
Управо ради тога да се овакви случајеви не би понављали са руским Системом за упозоравање о ракетном нападу, донета је одлука да се све нове радарске станице граде само на територији Русије. Поред ове четири које већ раде, до 2018. ће бити пуштене у рад сличне станице у Барнаулу, Омску, Јенисејску, Оренбуршкој области; ради се на мобилним (са могућношћу пребазирања) мултифункционалним адаптивним радарским станицама са кодним именом „Марс”, такође са пуном оперативном готовошћу и високим степеном универзалности. Она ће моћи да се користи у системима за упозорење од ракетног напада, у Контроли космичког простора, Противракетне одбране, нестратешке ПРО на земљи и на бродовима као основно информационо средство зона и подручја ПВО (ВКО - ваздушно-космичке одбране) и као експериментално-мерни инструмент високе прецизности на полигонима и космодромима.
Радиолокационе станице високе оперативне готовости имају суштинске предности у односу на оне које су им претходиле. Прво, то је цена. Ако је за изградњу „Дарјала” у Габали издвојено милијарду долара из савезног буџета, онда се мора рећи да је калињинградски „Воронеж” коштао свега 1,5 милијарду рубаља (47 милиона долара). Друго, то је брзина подизања. Монтажа нове радарске станице може се извршити за 1,5 до 2 године, док је за стару било потребно и више од 10 година. Треће: потрошња старих станица је 50 MW, а нових – свега 0,7–2 MW. А ту су и трошкови експлоатације и све остале уштеде, па тако и за хлађење апаратуре. Не треба ни говорити о томе да, у односу на његове претходнике, „Вороњеж” метарског или дециметарског дијапазона има већу прецизност и брзину при детектовању лансирања балистичких ракета и осталих аеромобилних циљева, као и космичких апарата.
Брига о људима и брига о безбедности земље неодвојиви су појмови. И стварање непрекидног радиолокационог поља које елиминише пропуштање балистичких ракета само је део тога посла. О додатним корацима знаће се после сусрета Владимира Путина и Барака Обаме, предвиђеног за ово лето. Јасно је само то да наше политичко и војно руководство намерава гарантовано да одбрани интересе наше безбедности.

ОАО «РТИ» - крупный российский отраслевой холдинг, разработчик-производитель высокотехнологичных продуктов и инфраструктурных решений с использованием собственных микроэлектронных технологий. Предприятия ОАО «РТИ» имеют собственную R&D-инфраструктуру и реализуют уникальные по сложности и масштабу проекты в сфере радио- и космических технологий, безопасности и микроэлектроники, а также системной интеграции. Продуктовый портфель ОАО «РТИ» представлен готовыми решениями в области национальной обороны, комплексных систем связи и безопасности, промышленной микроэлектроники, смарт карт и электронных носителей для паспортно-визовых документов, а также крупными оборонными проектами государственной значимости.
Компания имеет стратегическое значение для безопасности и технологической независимости страны, входит в перечень стратегических предприятий РФ.
В состав ОАО «РТИ» входит ОАО «Концерн РТИ Системы» (97%), ОАО «СИТРОНИКС» (100%) и ЗАО «Энвижн Груп» (50%+0,5 акции).
ОАО «РТИ» участник международного рэнкинга Defense News Top 100.
На сегодняшний день бизнес «РТИ» представлен в трех отраслях: оборона, комплексные системы безопасности и микроэлектроника.

ДИВИЗИОН «ОБОРОННЫЕ РЕШЕНИЯ»
Основное направление деятельности – создание информационных средств для систем, обеспечивающих стратегическую безопасность страны.

АКТИВЫ ДИВИЗИОНА «ОБОРОННЫЕ РЕШЕНИЯ»:
Радиотехнический институт им. академика А.Л. Минца, НПК «НИИДАР», «ОКБ-Планета», Ярославский радиозавод, Дубненский машиностроительный завод, Саранский телевизионный завод, РТИ-Инвест, Р.О.С.Спецтехмонтаж.
Данные научно-производственные компании занимают лидирующие позиции, как на внутреннем, так и на внешнем рынке в областях:
• высокопотенциальной надгоризонтной радиолокации;
• загоризонтной радиолокации;
• радиолокационных средств обеспечения полигонных испытаний;
• современных средств радиосвязи различного назначения;
• авиационного вооружения;
• полезной нагрузки для космических аппаратов (КА) военного назначения.

Продукты и решения в области обороны:
• Надгоризонтные РЛС ВЗГ;
• Загоризонтные РЛС поверхностной волны;
• Загоризонтные РЛС пространственной волны;
• Радиоэлектронные комплексы для системы контроля космического пространства;
• Высокоскоростные широкополосные линии мультисистемных средств сетецентрических систем управления видами и родами Вооруженных Сил РФ.

ДИВИЗИОН «КОМПЛЕКСНЫЕ СИСТЕМЫ БЕЗОПАСНОСТИ» 
Основное направление деятельности – разработка, внедрение и сопровождение комплексов интегрированных информационных систем управления и безопасности для органов государственной власти. На этом рынке «РТИ» позиционируется как разработчик и поставщик систем ситуационного управления для операторов стратегически важных объектов, силовых структур и ведомств, а также критической инфраструктуры на рынках B2G и B2B.
Для объединения профессиональной экспертизы и передового опыта, эффективного взаимодействия в реализации концепции «Безопасный интеллектуальный город» под эгидой «РТИ» создан Международный консорциум «Безопасный город». Участниками этого некоммерческого объединения являются, в частности, международные компании Huawei, Accenture, EADS, Microsoft, а также ряд российских компаний.

АКТИВЫ ДИВИЗИОНА «КОМПЛЕКСНЫЕ СИСТЕМЫ БЕЗОПАСНОСТИ»:
«НПК «Высокие технологии и стратегические системы», «МТУ Сатурн», «Технологический Центр «Геоинформатика», «Инновационный технологический центр «Система-Саров», «ЦЕНТР-ТЕЛКО».

Продукты и решения в области систем безопасности:
• Национальный центр управления в кризисных ситуациях МЧС РФ;
• Региональные центры управления в кризисных ситуациях МЧС РФ;
• ЕДДС 112;
• Региональные центры управления силами и средствами МВД России;
• Городские мониторинговые центры и ситуационные центры глав регионов РФ;
• Системы визуализации информации, разработка специализированного ПО (АСУ, ПО СЦ);
• Системы управления силами и средствами;
• Ведомственные ГИС-системы;
• Решения в области информационной безопасности;
• Распределенные SOA/SaaS системы (Service Oriented Architecture/ Software as a Service);
• Системы видеоконференцсвязи и транкинговой связи.

ДИВИЗИОН «МИКРОЭЛЕКТРОНИКА»
На этом рынке «РТИ» представляет группа компаний «Микрон» - крупнейший производитель микрочипов в СНГ и Восточной Европе.
«Микрон» занимается научными исследованиями, разработкой, производством и реализацией микрочипов, в том числе на экспорт. В 2012 году запущена линия по производству микрочипов с топологическим уровнем 90 нм. Данный проект реализован совместно с корпорацией РОСНАНО в партнерстве с европейским лидером отрасли STMicroelectronics.
«Микрон» обладает самыми современными по уровню технологий и крупнейшими в России по объему выпуска производственными мощностями.
На сегодня «Микрон» занимает лидирующие позиции на следующих рынках:
№1 на рынке микросхем специального применения;
№1 на рынке телеком смарт карт;
№1 на рынке RFID карт;
№1 по объемам экспорта микрочипов.

АКТИВЫ ДИВИЗИОНА «МИКРОЭЛЕКТРОНИКА»: «НИИМЭ и Микрон», НИИМЭ, ВЗПП-Микрон, НИИТМ, «Ситроникс Смарт Технологии», «Ситроникс Нано», представительства в КНР и Тайване.

Продукты и решения в области микроэлектроники:
• Микроконтроллеры для смарт карт и документов с высокой степенью защиты;
• Банковские, телеком, платежные, индетификационные карты, карты доступа;
• Микрочипы и системы-на-чипе для телекоммуникаций, бортовых вычислительных систем, промэлектроники;
• RFIDкарты и метки.

Стратегия «РТИ» направлена на построение и развитие крупнейшего российского высокотехнологичного промышленного концерна.
Лидерство на рынке оборонной продукции будет достигаться за счет развития наземных информационных средств дальнего обнаружения и информационного обеспечения системы ВКО, а также современных РЛС двойного и экспортного назначения. Планируется активизация присутствия в программах по модернизации спутниковой связи и развитие собственных R&D центров в сегменте связной аппаратуры.
Стратегические задачи направления «Комплексные системы безопасности» - наращивание наукоемкости и интеллектуальной собственности в конечном продукте. В качестве ключевых заказчиков рассматриваются силовые ведомства и операторы стратегических объектов и критической инфраструктуры.
Стратегия в сегменте «Микроэлектроника» направлена на укрепление позиций технологического лидера и ведущего производителя интегральных схем и смарт-карт на территории Российской Федерации и СНГ. В рамках развития направления будет формироваться глобальный нишевый игрок, интегрированный в мировые цепочки поставок компонентов и систем для сегментов немассового рынка с высокой R&D составляющей.


ОАО «РТИ»      http://www.rtisystems.ru/
ОАО «СИТРОНИКС»      http://www.sitronics.ru/
ЗАО «Энвижн Груп»      http://www.nvg.ru/

Нема коментара: